Działanie systemu

Działanie systemu rejestracji tras GPS polega na pobieraniu informacji o położeniu pojazdu za pomocą odbiornika GPS bądź GLONASS oraz innych informacji (sygnał stacyjki, poziom paliwa, informacji pozyskanych z komputera pojazdu, termometrów itp...). Pozyskane informacje wysyłane są za pomocą transmisji GPRS (przesyłanie danych siecią komórkową) na nasz serwer, który następnie przelicza, interpretuje oraz prezentuje dane użytkownikowi.

Działanie systemu GPS

System GPS jest systemem nawigacji satelitarnej obejmujący zasięgiem całą kulę ziemską. Jego działanie polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów rozmieszczonych na orbicie ziemskiej do odbiornika. Znając prędkość fali elektromagnetycznej oraz znając dokładny czas wysyłania danego sygnału można obliczyć odległość odbiornika od satelitów i na podstawie tych informacji określić dokładną pozycje odbiornika (w przybliżeniu do pojedynczych metrów).

Pakietowy transfer danych

Transfer danych z wykorzystaniem systemów telefonii komórkowej pozwala, z opóźnieniem rzędu kilkudziesięciu sekund przekazać danę z rejestratora GPS do serwera zarządzającego systemem. Przesyłane są dane zarówno odnoszące się do samej lokalizacji jak i dotyczące innych parametrów związanych z pojazdem.

Serwer

Serwer bazodanowy służy do gromadzenia danych uzyskanych z rejestratorów GPS. Dzięki niemu możliwa jest prezentacja nie tylko aktualnego położenia pojazdów ale również możliwość, przeglądania archiwalnej trasy czy przygotowanych dla nich raportów.

Oprogramowanie klienta

Aplikacja internetowa pozwala zarządzać pojazdami, z każdego miejsca połączonego z siecią internetową. Cyfrowe, dokładne mapy pozwalają precyzyjnie określić pozycję pojazdu, a wizualizacja tras w zadeklarowanym przedziale czasowym pozwala sprawnie określić nieprawidłowości np. odstępstwa od trasy czy nieprzewidziane postoje. Możliwość tworzenia raportów jest cennym narzędziem dla każdej osoby zajmującej się rozliczeniem floty pojazdów w firmie.

Magistrala CAN

Magistrala CAN jest szeregową magistralą komunikacyjną stworzoną dla przemysłu samochodowego, pozwala na wymianę informacji pomiędzy kontrolerami przekazującymi dane na temat istotnych parametrów pracy pojazdu np. obroty silnika, przebieg, prędkość, chwilowe zużycie paliwa. Nasze rejestratory umożliwiają podłączenie się do sieci CAN i uzyskanie informacji na temat tych i innych parametrów. Dane te przekazywane są na nasz serwer.